Додаткові матеріали з ГЕНЕТИКИ

 генетика людини – наука про спадковість і мінливості ознак у людини

 людина підкоряється тим самим закономірностям успадкування, що й будь-яка інша тварина зі статевим способом розмноження, тобто зовсім не відрізняється від інших видів ссавців. Будова генетичного апарата людини подібна до будови генетичного апарата усіх інших мешканців Землі. Його основу становить ДНК, на якій синтезується РНК, що служить для біосинтезу білків; усе різноманіття генів побудовано за участю всього 4 нуклеотидів, генетична інформація зчитується триплетами. Більше того, багато генів зовсім різних живих організмів повністю ідентичні. Це важко собі уявити, але у людини і банана рівно половина всіх структурних генів організму – однакові! Генетична подібність людини та шимпанзе, становить 98,7%

 Що таке євгеніка.
Одним із суперечливих і дуже неоднозначних напрямків генетики людини є євгеніка (від грецьк. «евгенес» – породистий) – вчення про селекцію людини. На початку XX ст., коли генетика тільки робила перші кроки, це вчення було досить популярним, але нацистський світогляд довів євгеніку до абсурду. Тривалий час вчення про селекцію людини входило до розряду злочинів проти людства поряд з расизмом і дослідами над людьми. Сучасна євгеніка поділяється на два напрями.
Негативна євгеніка ставить на меті усунення від участі у розмноженні людей з негативними характеристиками (фізично або розумово неповноцінних: тих, хто страждає спадковими хворобами), тобто штучне підтримання або навіть поліпшення генофонду людини. Однак навіть такі спроби на практиці стикаються з величезними моральними проблемами. Адже в кінцевому результаті виникає питання про межу між генетично здоровою та нездоровою людиною. Тому завжди існує небезпека того, що критерії відбору можуть набути абсурдного характеру: наприклад, визнають «непридатними» до відтворення людства тих, у кого недостатньо високий ріст, дуже блакитні очі або недостатньо гарний музичний слух.

СКІЛЬКИ ЯЙЦЕКЛІТИН В ЖІНОЧОМУ ОРГАНІЗМІ?

Ще в животі мами дівчинка отримує певну кількість яйцеклітин, які оточені фолікулами. У народженої дівчинки число яйцеклітин становить кілька мільйонів, а до підліткового віку залишається лише кілька сотень тисяч. Важливо мати уявлення про те, скільки яйцеклітин у жінки, і розуміти, що з віком їх кількість не збільшується. Навпаки, воно лише зменшується. Адже, на відміну від чоловічих сперматозоїдів, поновлення яйцеклітин у жінки не відбувається. Вважається, що до 35 років залишається лише близько 70 тисяч яйцеклітин, багато з яких дефектні. Але навіть цієї кількості яйцеклітин у жінки зазвичай цілком достатньо для того, щоб завагітніти.
Таким чином, ще поки дівчинка знаходиться в утробі матері, у неї вже закладено всі її яйцеклітини, кожна з яких може згодом , коли дівчинка виросте і сама завагітніє, дати початок новому організму. І якщо при вагітності відбувається вплив якихось шкідливих чинників, то вони можуть вплинути на яйцеклітини плоду-дівчинки, що може проявитися вже у онучок і онуків цієї вагітної жінки. Так ось через яйцеклітину перебіг вагітності у бабусі може вплинути на її онуків (дітей дочки).
Якість яйцеклітин також помітно падає з віком, оскільки в молодості організм використовує свій кращий генетичний матеріал. Це може приводити до народження менш здорових дітей.
Згідно з даними, в середньому жінка народжується з 300 тис. потенційних яйцеклітин, але цей запас знижується набагато швидше, ніж передбачалося раніше. До 30 років їх залишається тільки 13%, а до 40 - лише 3%. «Наша робота показала, що потенційна фертильність жінок сильно перебільшена», - розповідає доктор Хейміш Уоллес. Багато жінок допускають помилку, що їх здібність до запліднення залишається незмінною, повідомляє Medicinform.net. Також, учені відмітили, що існує величезна різниця в «резерві яйцеклітин» між різними жінками. У деяких їх більше двох мільйонів, тоді як у інших – 35000. Дослідники попереджають, що не варто відкладати народження дитини, якщо є можливість завести її в молодшому віці. Здібність до зачаття починає різко знижуватися між 30 і 40 роками, хоча швидкість виснаження запасу яйцеклітин також різна у кожному конкретному випадку.
ПРОЦЕС ДОЗРІВАННЯ ЯЙЦЕКЛІТИНИ
Яйцеклітина починає дозрівати в підлітковому віці, коли встановлюється менструальний цикл. Відповідно ясно, як часто дозріває яйцеклітина з цього моменту – це відбувається один раз протягом місячного циклу. Під час овуляції, коли дозріла яйцеклітина виходить з яєчника і прямує до сперматозоїду, у жінки з'являється можливість завагітніти.
Період дозрівання яйцеклітини може тривати від восьми днів до місяця, але в середньому він триває два тижні. Спочатку під дією фолікулостимулюючого гормону в яєчнику починає рости фолікул. Відомо, скільки яйцеклітин у фолікулі – всього лише одна, обрана для овуляції в цьому циклі. Спочатку діаметр фолікула з яйцеклітиною становить один міліметр, а через два тижні вже сягає двох сантиметрів. Овуляція відбувається в середині циклу, коли гіпофіз викидає значну кількість лютеїнізуючого гормону. Час життя яйцеклітини після овуляції складає 24 години.
Жінка за життя переживає близько 400 менструальних циклів, а значить, тисячі яйцеклітин в її організмі має вистачити для зачаття. Але проблема не тільки в тому, що з віком яйцеклітин стає менше, а й у тому, що вони поступово втрачають у своїй якості. Тому часто важливо визначити, скільки яйцеклітин у жінки в даний момент і яке їх стан. Розробляються все нові способи визначення резерву яєчників. Один з ефективних тестів на кількість яйцеклітин – це EFORT-тест, який визначає реакцію яєчника на введення в організм фолікулостимулюючого гормону.
МУТАЦІЇ В ЯЙЦЕКЛІТИНІ
Яйцеклітини є найбільш довгоживучими клітинами організму. А чим довше клітина живе, тим більше шкідливих факторів може впливати на неї і викликати мутації протягом життя. Саме з цим пов'язане збільшення ризику хромосомних аномалій у плода при вагітності в старшому репродуктивному віці.
Доведено, що ризик формування мутацій в яйцеклітинах збільшений у жінок, що палять. Крім того, куріння скорочує термін життя ооцитів. Тому у жінок, що палять менопауза зазвичай починається раніше, а репродуктивний період (коли можливо розмноження) коротшає.
Яйцеклітини і гормональна контрацепція
Одним з аргументів на користь прийому гормональних контрацептивів є те, що вони допомагають довше зберегти яйцеклітини. Це відбувається за рахунок того, що при застосуванні гормональної контрацепції блокується овуляція, тобто вихід яйцеклітини з фолікула. Однак оральні контрацептиви не захищають яйцеклітини від освіти мутацій і від запрограмованої загибелі з віком (адже ми пам'ятаємо, що попередники яйцеклеткок знаходяться в яєчнику від народження).
Як вже було сказано вище, за всю життя жінки овуляція відбувається лише з 400-500 фолікулів (а за період прийому контрацептивів вдасться зберегти природно набагато менше - не все ж життя їх пити), тоді як гинуть протягом життя близько 250000. Тому складно однозначно стверджувати, що контрацептиви сильно допомагають продовжити репродуктивний вік жінки за рахунок збереження яйцеклітин.
ВІДМІННІСТЬ ЯЙЦЕКЛІТИНИ ТА СПЕРМАТОЗОЇДА
І яйцеклітина, і сперматозоїд є статевими клітинами. Проте відмінностей між ними набагато більше, ніж загальних рис. Так що можна сказати, що процес злиття яйцеклітини і сперматозоїда (запліднення) як не можна краще ілюструє принцип «протилежності притягуються».
Яйцеклітина є найбільшою клітиною людського організму (діаметр яйцеклітини становить 100-150 мкм). Сперматозоїд ж - це найменша людська клітина.
Яйцеклітина нерухома, а сперматозоїд може рухатися самостійно, завдяки своєму хвостику.
Яйцеклітина закладається ще внутрішньоутробно . Сперматозоїди ж утворюються тільки в періоді статевого дозрівання.
Стать майбутньої дитини визначається сперматозоїдом, а не яйцеклітиною.


Комментариев нет:

Отправить комментарий

Онлайн екскурсія у Зоологічному музеї

Шановні відвідувачі!  Наш Музей наразі ще залишається зачиненим, тож спробуємо «зустрітися» з Вами у новому форматі.  В рамках свят...